Údržba mangového dřeva: tajemství, jak si užívat svůj nábytek i v nadcházejících letech

Pokud se rozhodnete investovat do nábytku z mangového dřeva, také se chcete ujistit, že zůstane krásný co nejdéle. Na této stránce naleznete vše, co potřebujete vědět, aby Váš nábytek vypadal jako nový i po letech, a aby si zachoval krásné teplé tóny mangového dřeva.

Tajemství krásného nábytku s dlouhou životností není tak složité, jak jste si možná mysleli. Mangové dřevo lze mimo jiné udržovat olejem a včelím voskem. S následujícími tipy zajistíte, že Vaše skříň, stůl nebo příborník budou v následujících letech ozdobou mangového dřeva.

Pět tipů na krásný nábytek z mangového dřeva

Přestože mangové dřevo v zásadě snese vodu, není dobré brát si s sebou kbelík mýdla. Dřevu více prospívá poněkud opatrnější přístup. Aby byl Váš nábytek z mangového dřeva co nejkrásnější, mějte na paměti následující tipy:

  • Otřete mírně navlhčeným hadříkem, nejlépe hadříkem bez šití, abyste předešli poškrábání.
  • Vyhněte se čistícím prostředkům s drsným povrchem.
  • Nepoužívejte leštidla na nábytek ani čisticí prostředky s obsahem silikonu, protože ty mohou dřevo časem vysušit.
  • Neudržujte mangové dřevo čistícími prostředky, které obsahují čpavek.
  • Při použití tekutého nebo sprejového leštidla na nábytek dbejte na to, aby na nábytku nezůstaly žádné zbytky, protože to může způsobit změnu barvy.
  • Jak vidíte, pečlivé čištění je při údržbě mangového dřeva vlastně nejdůležitější.

Samozřejmě, vždy se může stát něco, co vyžaduje něco víc, než jen mírně navlhčený hadřík, ale než si vysvětlíme, jak v takovém případě postupovat, je důležité si uvědomit, že ostražitost je velmi důležitá i při údržbě nábytku z mangového dřeva. Prevence je lepší než léčba, to je i motto ve světě nábytku: pokud neděláte skvrny, nemusíte je odstraňovat!

Pokud se stane, že na nábytku skončí velké množství vody, dřevo co nejdříve otřete do sucha, abyste předešli vzniku skvrn.

Olej: extra ochrana

Jak můžete vidět, údržba mangového dřeva ve skutečnosti není vůbec náročná, ale někdy chcete udělat jen ten malý kousek navíc. Dřevo v zásadě není třeba dodatečně ošetřovat, neboť nábytek, který prodáváme, je již ošetřen proti skvrnám a vlhkosti.

Pokud přesto chcete svůj nábytek extra chránit, můžete to udělat minerálním olejem na mangové dřevo. Tento olej poskytuje dodatečný ochranný povrch a vytváří se při několikanásobném opětovném nanesení.

Před ošetřením celého kusu nábytku je vhodné vždy otestovat malé množství oleje na nenápadném místě. Nechte olej pořádně zaschnout, abyste opravdu viděli, jaký efekt bude mít ošetření na mangové dřevo, aby Vás při ošetřování nábytku nečekala nepříjemná překvapení.

Stále trochu váháte, jestli hned začít s olejem? Včelí vosk lze použít také k doplnění Vašeho stolu, skříňky nebo příborníku z mangového dřeva a je dobrou alternativou k oleji z mangového dřeva.

Včelí vosk: oživení pro Váš kus nábytku

Stejně jako u jiných nákupů je možné, že kus nábytku časem ztratí trochu na lesku. V tomto případě může nabídnout řešení mangové dřevo. Včelí vosk dodá mangovému dřevu vzpruhu, takže získá svůj starý lesk. Zrnitost je také viditelnější, takže kontrast v teplém typu dřeva je extra poutavý. Včelí vosk může také způsobit mírné ztmavnutí dřeva, takže na to pamatujte.

Chcete-li, aby byl Váš nábytek z mangového dřeva o něco tmavší, můžete se rozhodnout také pro tmavý vosk (na rozdíl od průhledného včelího vosku). Stejně jako u oleje je užitečné včelí vosk nejprve otestovat na jednom místě, abyste sami mohli posoudit účinek ošetření dříve, než se o celý kus nábytku postaráte.

Použijte hadřík k rozetření vosku po dřevě a sledujte, jak dřevo pod Vašimi prsty ožívá! Kromě toho, že dřevo dostane druhý život, vosk nabízí také ochrannou vrstvu.

Závěr: Údržba = delší požitek!

V konečném důsledku není údržba Vašeho nábytku z mangového dřeva až tak složitá a zaručí Vám, že se z nábytku, který jste si přinesli do svého domova, budete moci těšit ještě déle. Nejdůležitější je předcházet škrábancům, kruhům a mokrým flekům. K oživení dřeva můžete použít také olej nebo vosk. S těmito tipy jste připraveni na budoucnost plnou krásného nábytku z mangového dřeva!